Złomowanie

Jeśli już oszczędzać, to w każdy możliwy sposób. Można przecież zyskiwać nie tylko na rzeczach, które używamy, ale również na tych, których już nie potrzebujemy… np. starym aucie kurzącym się pod blokiem.

W Polsce, w 2009 r. z eksploatacji wycofano ponad 1 mln aut. Niestety, te same źródła podają, że jedynie ok. 250 tys. pojazdów z nich trafiło do legalnych stacji recyklingowych. Z powyższych danych wynika, że ponad 75% aut zniknęło bez śladu, a co bardziej prawdopodobne nadal „rozkładają się” na naszych parkingach i podwórkach.
A przecież można nie tylko ulżyć środowisku naturalnemu, ale przy okazji zarobić parę złotych.

Obecne regulacje prawne stanowią, że części z aut wycofanych z eksploatacji może wymontować tylko licencjonowana stacja demontażu. Łamiącym ten przepis, grozi kara w wysokości od 10 do 100 tys. złotych nakładana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W praktyce, z wnioskiem o ukaranie właściciela pojazdu, występuje zwykle Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który sprawdza, czy zarejestrowane auta są ubezpieczone. Kara może wówczas wynieść ok. 3000 zł.

Tymczasem, zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów (Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz.202), auto które chcemy wycofać z eksploatacji , należy oddać do stacji zajmującej się demontażem pojazdów lub firmy prowadzącej punkt zbierania pojazdów. Wystarczy dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu lub w przypadku właściciela innego niż wpisany w dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający prawa własności, aby po ze złomowaniu auta uzyskać zaświadczenie o utylizacji pojazdu. Z tym zaświadczeniem oraz dokumentami i tablicami rejestracyjnymi, w ciągu 30 dni musimy w wydziale komunikacji wyrejestrować samochód i… Zyskujemy!

Za kompletny samochód oddany do zezłomowania właściciel zwykle otrzymuje kilkaset złotych (zwykle ok. 400 zł). Żeby ułatwić nam życie stacje utylizacji zwykle samodzielnie odbiorą naszego wysłużonego grata 🙂

Dlaczego nie skorzystać z takiej okazji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *