Tańszy gaz

Już wkrótce będzie nam dane cieszyć się tańszym gazem, co z pewnością będzie nieznaczną ulgą dla naszych domowych budżetów. Rząd oświadczył, że gaz od nowego roku stanieje o 10% – obniżka obejmie zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa.
Zgodnie z wyliczeniami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spadek opłat dla użytkowników, którzy używają gazu jedynie do przygotowywania posiłków (taryfa W-1) wyniesie miesięcznie ok. 2,60 zł. Jeśli oprócz celów „kulinarnych”, gazu używamy także do podgrzewania wody (taryfa W-2) – zapłacimy miesięcznie mniej o ok. 10,40 zł. Dla odbiorców ogrzewających gazem mieszkania (taryfa W-3), miesięczne rachunki powinny być niższe o ok. 39,20 zł.

Gaz za mniej

Tak więc jest się z czego cieszyć… chociaż może to być radość krótkotrwała…   Do listopada 2013 roku Polska pozostanie zwolniona z unijnego obowiązku opodatkowania importowanego gazu. Sytuacja budżetowa naszego kraju nie jest różowa, co spowoduje, jak przypuszczają analitycy, wprowadzenie po tym okresie przez rząd stosownej akcyzy. W rezultacie ceny błękitnego paliwa wzrosną. Premier obiecuje, że będzie starał się uniknąć podwyżek cen gazu lub ograniczyć je do koniecznego minimum – Donald Tusk uważa, że wprowadzenie akcyzy przełoży się na 0,03-0,04 zł wzrost ceny za m3 gazu.

Teoretycznie więc nadal zyskamy na obecnej obniżce. W praktyce przekonamy się o tym w nadchodzącym roku.

Miejmy nadzieję, że 2013 będzie dla nas rokiem dobrych wieści… czego Państwu i sobie życzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *