Sposoby Oszczędzania Wody

Oszczędzanie i racjonalne sposoby korzystania z wody są ważne nie tylko z punku widzenia ekonomii gospodarstwa domowego; warto spojrzeć trochę szerzej, pomyśleć o tym globalnie. W dobie rozwoju cywilizacyjnego i innowacyjnego podejścia do życia pojawia się wiele problemów z wodą. W wielu miejscach po prostu zaczyna jej brakować, głównie z tym przeciwnością zmagają się kraje afrykańskie, ale nie tylko.  Nawet my – Europejczycy – jesteśmy zagrożeni!
W Internecie można znaleźć wiele poradników na temat sposobów oszczędzania wody; niektóre bardzo konkretnie, inne z kolei ogólnikowo, a czasami nawet w naiwnie podchodzą do tak ważnego tematu. Spróbuję przedstawić kilka sposobów na to, w jaki sposób oszczędzić cenną wodę. Metody te podzielę na trzy grupy, w zależności od koniecznego wkładu finansowego. Chcę także podkreślić, że nie chodzi o to, by nagle diametralnie zmienić tryb życia i np. brak prze tydzień się nie kąpać (co może utrudnić życie); chodzi o to, by w sposób racjonalny, z korzyścią dla nas samych, niekoniecznie wymagający radykalnych zmian w życiu, podejść do tematu. Pamiętajmy, że najważniejszą zmianą w podejściu do oszczędzania jest zmiana naszych codziennych drobnych przyzwyczajeń, nawyków; niestety może się to wydawać bardzo trudne, ale z pewnością jest możliwe. Ja sam przez długi czas walczyłem ze sobą, by w czasie mycia zębów, golenia zakręcać kran… i udało się!

A oto kilka sposobów na oszczędzanie:

Grupa 1: Sposoby niewymagające żadnych albo prawie żadnych nakładów finansowych, więc korzyść ekonomiczna jest zauważalna od razu.

 • Zakręcanie wody podczas mycia zębów i innych czynności wykonywanych przy umywalce. Maksymalny wypływ wody z kranu wynosi około 13-15 l/min. Zakładając, że myjemy zęby przez 2 minuty dwa razy dziennie, ilość wody, jaka wypłynie z odkręconego przez cały czas kranu, wynosi 60 l/dzień, a to wynosi 1680 l/miesiąc, co stanowi około 17 zł w skali miesiąca (przy koszcie 10 zł za dm3 zmieszanej ciepłej i zimnej wody). Oczywiście, gdy weźmiemy pod uwagę całą rodzinę, koszty wielokrotnie wzrastają.  Powyższe wyliczenie w prosty sposób pokazuje, ile wody i pieniędzy tracimy, nie użytkując jej racjonalnie.
 • Używanie prysznica zamiast wanny. Jedna kąpiel w wannie to około 150 l wody (nie liczę tutaj spłukiwania po kąpieli), natomiast w czasie kąpieli pod prysznicem (przy założeniu, że kąpiemy się przez 4 min, a wypływ wody to około 15l /min) zużywamy 60 l. Różnica jest ogromna. Trzeba także zwrócić uwagę, że kąpiel pod prysznicem jest znacznie bardziej higieniczna
 • Unikanie zbędnego spłukiwania toalety, np. po wrzuceniu niedopałków papierosów czy chusteczek higienicznych.
 • Uszczelnienie spłuczek oraz nieszczelnych baterii umywalkowych – w zależności od nieszczelności, ze spłuczki może wyciekać nawet 50 l wody dziennie a z kranów 30 l.
 • Zrezygnowanie z mycia naczyń pod bieżącą wodą. Zużyjemy dużo mniej wody, napełniając nią zlewozmywak i nawet wymieniając w razie potrzeby w trakcie mycia.
 • Zagospodarowanie i wykorzystanie wody deszczowej. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych. Wodę tę można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie czy domu.
 • Samodzielne mycie samochodu. Myjnie automatyczne są nie tylko droższe, ale zużywają dużo więcej wody.
 • Stosowanie oszczędnych programów do codziennego prania i zmywania w zmywarkach. Jeśli pierzemy rzeczy średnio zabrudzone po to, by je po prostu „odświeżyć”, wybierzmy program zużywający mniej wody i energii. Podobne oszczędności można poczynić wybierając odpowiedni program w zmywarce.

Grupa 2: Sposoby wymagające małych nakładów pieniężnych.

 • Używanie perlatorów. Są one montowane na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. Stosując je możemy zyskać bardzo duże oszczędności (…pisałem o tym szerzej w którymś z poprzednich wątków).
 • Używanie słuchawek prysznicowych redukujących wypływ wody. Działają one zwykle podobnie jak perlatory, napowietrzając strumień wody. Pozwalają na oszczędności sięgające (w zależności od typu słuchawki) nawet 60%.
 • Używanie spłuczek z funkcją „stop” oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe. Tego typu rozwiązanie nie jest wcale aż takie kosztowne, ale bardzo skuteczne.
 • Używanie baterii termostatycznych. Dzięki temu rozwiązaniu zużycie wody redukujemy o blisko 40%. Oszczędności wynikają ze skrócenia czasu przygotowania wody o określonej temperaturze.
 • Stosowanie reduktorów ciśnienia. Zużycie wody w znacznym stopniu zależy od ciśnienia w sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej. Przy obniżeniu ciśnienia z 4 do 2 atmosfer możemy liczyć na oszczędność sięgającą nawet 25%. Tutaj jednak należy pamiętać o minimum wymaganego ciśnienia na wypływie z niekorzystnie usytuowanych punktów. Ta porada powinna być raczej skierowana do zarządów wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.
 • Zastosowanie izolacji rur. Sprawi to, że nie wylejemy na darmo wielu litrów zimnej wody, zanim z kranu zacznie lecieć ciepła. Unikniemy jej marnowania w trakcie podgrzewania.

Grupa 3: Sposoby związane z zainwestowaniem większych środków finansowych.

 • Wybór odpowiedniej pralki automatycznej i zmywarki. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem tych urządzeń, to warto trochę zainwestować w modele wyposażone w programy oszczędzające wodę i energię. Warto tutaj wspomnieć o używaniu tych urządzeń tylko wtedy, gdy są zapełnione – znacznie redukuje to koszty.

Oczywiście istnieje wiele innych metod na oszczędzanie wody, które w większy lub w mniejszy sposób ograniczają jej zużycie. Jednak to, co mi się wydaje najważniejsze w racjonalnym korzystaniu, to oczywiście poważne podejście do tematu i chęć zmian przyzwyczajeń, co często okazuje się najtrudniejsze.

Zachęcam wszystkich do poszukiwań metod oszczędzania i wprowadzania ich w życie.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

 • sposoby oszczędzania wody
 • sposoby na oszczędzanie wody
 • zasady oszczędzania wody
 • oszczędzanie wody sposoby

Jedna myśl nt. „Sposoby Oszczędzania Wody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *