„Słoneczko nasze rozchmurz buzię…”

Pewnie każde z Was zetknęło się już z terminem fotowoltaika. Ponieważ w kręgu moich zainteresowań leży wszystko, co pozwala oszczędzać, również fotowoltaika zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną przykuła moją uwagę. Wygląda na to, że dzięki rozwojowi technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, także promieniowanie słoneczne staje się coraz bardziej popularnym „medium”.

Ze względu na stosunkowo wysokie koszty, panele fotowoltaiczne nie są jeszcze tak powszechnym widokiem jak solary, jednak wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta będzie się zmieniać wraz z rozwojem i wzrostem dostępności techniki fotowoltaicznej. Obecnie co prawda główną motywacją do wykorzystania energii słonecznej (do produkcji energii elektrycznej) są względy ekologiczne – zastosowanie tam, gdzie ekologia bierze górę nad chłodną kalkulacją, jednak dostępność promieniowania słonecznego na naszej planecie pozostaje nie bez znaczenia. Źródło energii dostępne na całym globie z pewności zacznie być wykorzystywane w coraz większym stopniu. Dowodem na to mogą być poniższe liczby:Fotowoltaika w praktyce
– rok 2006 – na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych;
– rok 2011 – zainstalowane zostało 27 650 MW baterii słonecznych.

Podstawowym elementem wykorzystywanym do konwersji energii słonecznej w prąd elektryczny są ogniwa fotowoltaiczne, których głównym składnikiem jest krystaliczny krzem tworzący dwie warstwy:
– pozytywną (+)
– negatywną (-)
między którymi wytwarza się napięcie. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1W – 6,97W. Aby uzyskać napięcie bardziej „użytkowe” ogniwa są scalane, a z ich połączenia powstaje moduł fotowoltaiczny – zwykle o napięciu 12V lub 24V i mocy przekraczającej nawet 200W.

Jak energia słoneczna przetwarzana jest w prąd elektryczny?

Wydajność zjawiska fotowoltaicznego zależy przede wszystkim od Ilość energii słonecznej, która dotrze do naszego panelu. Wartość tą „naświetlenia” powierzchni przedstawia się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy (kWh/m2). Podstawowy zestaw fotowoltaiczny to jeden lub kilka sprzężonych paneli, podłączone do tzw. regulatora ładowania, który zapewnia ładowanie akumulatorów odpowiednim napięciem oraz chroni je przed „przeładowaniem” lub rozładowaniem. Akumulator gromadzi energię wyprodukowaną za dnia i pozwala korzystać z niej w czasie, kiedy światło słońca nie jest dostępne. W skład systemu fotowoltaicznego wchodzi także przetwornica – pozwala przekształcić napięcie stałe 12V na napięcie przemienne 230V dostępne w sieci.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

  • słoneczko nasze rozchmurz buzię

Jedna myśl nt. „„Słoneczko nasze rozchmurz buzię…”

  1. Fotowoltaika

    Faktycznie ciekawy post – zapewne ceny paneli już znacznie obniżyły się i rentowności instalacji jest znacznie wyższa .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *