Racjonalne sposoby korzystania z wody w gospodarstwie domowym

Pod pojęciem racjonalnego zużycia wody rozumie się takie zużycie, które całkowicie zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego, ale nie powoduje jej niepotrzebnych strat.  Obserwując zarówno  siebie, jak i innych domowników, muszę niestety stwierdzić, że nasze podejście do zużycia wody nie jest właściwe: marnujemy jej ogromne ilości poprzez bezmyślne jej wykorzystywanie na zbędne czynności;  na straty także wpływają  duże nieszczelności, przecieki  w sieci. Trzeba pamiętać, że wraz z marnowaną wodą wyciekają nasze pieniądze z kieszeni.  Myślę, że gdy racjonalnie podjedziemy do tematu i zaczniemy stosować  rozwiązania oszczędzające wodę, w ciągu zaledwie kilku miesięcy możemy naprawdę dużo zaoszczędzić. Możliwości jest wiele, niektóre nie wymagają od nas żadnych nakładów finansowych, a jedynie zmianę złych nawyków. Pozostałe możliwości polegają na naprawie i regulacji istniejących urządzeń bądź wymianie ich na nowe, bardziej oszczędne.

W poprzednim wpisie przedstawiłem jeden ze sposobów ograniczenia zużycia wody: zastosowanie  wysoce wydajnej słuchawki prysznicowej. Obecnie na rynku jest kilka firm, które dostosowują swoje produkty do współczesnych wymagań racjonalnego korzystania z wody. Jednak ten wpis chciałbym  poświęcić ogólnej tematyce oszczędzania wody i zarysować tematykę racjonalnego zużycia wody, która będzie podejmowana w kolejnych wątkach poprzez prezentowanie różnych rozwiązań.

Poniżej przedstawiam przygotowaną przeze mnie tabelę uwzględniającą zużycie wody przez jedną osobę podczas codziennych czynności oraz straty wody generowane przez nieszczelny zawór.

CZYNNOŚĆ ZUŻYCIE DZIENNE ZUŻYCIE MIESIĘCZNE ZUŻYCIE ROCZNE
mycie zębów 15 l/min* – przy 2-minutowym myciu 2 razy dziennie = 60 l 1,8 m³ – 18** zł 21,6 m³ – 216 zł
kąpiel w wannie ok. 150 l na kąpiel 30 kąpieli w miesiącu: 4,5 m³  – 45 zł 54 m³ – 540 zł

*mycie pod bieżącą wodą
** koszt m³ zmieszanej ciepłej i zimnej wody 10 PLN (cena przyjęta!)

WADLIWY ELEMENT STRATY DZIENNE STRATY MIESIĘCZNE STRATY ROCZNE
nieszczelny zawór 1 kropla wody/s – 16,8 l na dobę 0,5 m³  na kran –5 zł 6 m³ – 60 zł na kran

 

Dane przedstawione w tabelach są typowo szacunkowe i mają na celu jedynie zarysowanie problemu strat wynikających z nieracjonalnego użytkowania wody.  By zmniejszyć koszty w gospodarstwie domowym wystarczy naprawdę niewiele; trzeba do tematu podejść bardzo świadomie i postarać się zmienić przyzwyczajania: np.  mycie zębów przy zakręconym kranie redukuje zużycie wody podczas tej czynności do 2-3 l; zamiana wanny na kąpiel pod prysznicem zmniejsza zużycie wody nawet o 80 l, a przez zastosowanie wydajnych słuchawek prysznicowych, perlatorów czy też reduktory przepływu wody można tę oszczędność jeszcze zwiększyć; prosty przegląd i zabezpieczenie przed wyciekiem nieszczelnych kranów i zaworów także redukuje wydatki na rachunki za wodę. Zwrócić muszę jednak uwagę, że w krótkim okresie są to oszczędności niezauważalne, natomiast w skali długoterminowej w kieszeni pozostanie, ku naszej uciesze, więcej pieniędzy…

Korzyści z oszczędzania  wody w gospodarstwie domowym mogą być naprawdę duże – wystarczy tylko podejść do sprawy w sposób racjonalny i przemyślany.
W kolejnych postach postaram się przedstawić niektóre z licznych produktów pozwalające na efektywne korzystanie z dóbr dostępnych w gospodarstwie domowym.   Zachęcam wszystkich do przemyślenia tematu i wypróbowania racjonalnych sposobów korzystania z wody w życiu codziennym.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

  • racjonalne wykorzystanie wody
  • wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym
  • woda w gospodarstwie domowym
  • racjonalne korzystanie z wody

Jedna myśl nt. „Racjonalne sposoby korzystania z wody w gospodarstwie domowym

  1. Dilara

    A co wodą z filtra odwrf3conej oszomy? Co z jej parametrami a zdrowiem człowieka. Zdania zawsze były i są podzielone nawet wśrf3d naukowcf3w, lekarzy, profesorf3w itp itd. Na pewno woda jest czysta, dodatkowo mineralizowana. Czytnik TDS nie pokazuje praktycznie zera jak w destylowanej tylko wartości ok 45 jednostek (czegoś tam rozpuszczonych w objętości wody) Lepiej chyba pić coś takiego niż pełną nieznanych nam syff3w wodę z kranu. Ktoś z was napisał że Świtezianka podajże ma związki RADU rakotwf3rcze A czy ktoś się zastanawiał ile rakotwf3rczych związkf3w pływa w kranf3wie? Wszystkiego nasze nerki nie przefiltrują. Widziałem zdjęcia wstępnych wkładf3w takich filtrf3w po 3-4 miesiącach. Normalnie całe zawalone mułem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *