„R” jak reduktor (przepływu wody)

Ten blog ma pokazywać możliwości, jakimi dysponuje każdy z nas, gdy tylko zdecyduje się wykorzystać swoje prawo do płacenia niższych rachunków. Jeśli jeszcze wątpią Państwo, że możliwości te są naprawdę szerokie, chciałbym przybliżyć dziś Państwu niewielkie „urządzenie”, które potrafi być doskonałą alternatywą dla oszczędnej słuchawki prysznicowej.

Jak wszyscy doskonale wiemy, jakość i efektywność są dziś w cenie. Zakup skutecznej słuchawki prysznicowej wiąże się ze sporym wydatkiem, co bywa problemem dla osób, które chcą oszczędzać wodę, ale nie mogą sobie w danej chwili pozwolić na taką inwestycję. Co wtedy począć? Odpowiedzią może być właśnie regulator/reduktor przepływu wody.

Reduktory Neoperl - od lewej: PCW, DW i PCR

Jak sama nazwa wskazuje, reduktory zmniejszają ilość wody wypływającej z baterii prysznicowej. Urządzenie montowane pomiędzy wspomnianą baterią a wężem prysznicowym w sposób mechaniczny redukuje strumień wody uwalniany przy otwarciu zaworu/odkręceniu kurka. Zależnie od naszych potrzeb i warunków możemy zdecydować się na tradycyjny produkt, zwykle wyglądający jak pierścień lub niewidoczną dla oka użytkownika wersję zastępującą jednocześnie uszczelkę (Neoperl PCW).

Podobnie jak w przypadku opisywanych wcześniej perlatorów, skuteczność reduktorów tkwi w prostocie konstrukcji. Produkty w wersji podstawowej ograniczają wypływ wody dzięki zmniejszeniu światła wylotu z baterii. Mogą jednak ulegać szybkiemu zakamienianiu, przez co tracą swoje właściwości. Modele bardziej zaawansowane są wyposażone w elastyczny pierścień – o-ring, otaczający rdzeń reduktora. Konstrukcja takiego reduktora powoduje stopniową kompresję o-ringu i zacieśnianie się tego pierścienia na trzpieniu, co w miarę wzrostu ciśnienia wody powoduje proporcjonalne ograniczenie jej wypływu.

W obliczu mnogości produktów dostępnych na rynku stajemy wobec pytania: „Jaki regulator wybrać?”. Dokonując zakupu warto zachować umiar i oprócz oszczędności, jakie możemy poczynić, warto również pomyśleć o komforcie użytkowania. Jeśli korzystamy z piecyka podgrzewającego wodę, może się zdarzyć, że zbyt słabe ciśnienie wody pod prysznicem pozbawi nas przyjemności kąpieli w ciepłej wodzie. Z moich eksperymentów wynika, że wypływ wody w granicach 8-9 litrów na minutę daje zwykle w pełni satysfakcjonujące rezultaty (standardowy wypływ wyniso 18-22 litry na minutę). Ilość zużywanej wody była odczuwalnie mniejsza (niższe ciśnienie strumienia przy maksymalnym „otwarciu” kranu), a piecyk nie miał problemów za zapaleniem się i utrzymaniem płomienia.

Czy to naprawdę działa, możecie przekonać się sami… lub zajrzeć na mój kanał na YouTube.

1. Najpierw zobaczmy jak wygląda sytuacja z pustym naczyniem (w tym wypadku garnkiem) i czasem jaki potrzebujemy aby je napełnić. Zwykły „eco-prysznic” i pełne otwarcie zaworu pozwala nam wypełnić wodą naczynie w ciągu 28 sekund (co powinien dobitnie podkreślić stoper niewidoczny w telefonie)

2. Tym razem pod baterią prysznicową zainstalowałem reduktor Neoperl DW-08. redukujący przepływ wody do 8l/min. W efekcie to samo naczynie, przy użyciu tej samej słuchawki prysznicowej i maksymalnym otwarciu zaworu napełnia się w ciągu 54 sekund.

Reduktor przepływu wody, w moim odczuciu, wydaje się być idealną, niskonakładową inwestycją w domową infrastrukturę.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

  • reduktor przepływu wody
  • reduktor ciśnienia wody
  • reduktor wody
  • ilosc wyplywajacej wody z kranu na minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *