Gaz w górę

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla odbiorców gazu. Używający gazu do przygotowania posiłków, zapłacą za gaz miesięcznie o 1,81 zł netto więcej. Wzrost ceny gazu będzie jeszcze bardziej odczuwalny dla osób używających gazu do podgrzewania wody. Zgodnie z nowym cennikiem, według wyliczeń URE, rachunki za gaz wzrosną średnio o 8-10 zł miesięcznie. Dla ogrzewających gazem mieszkanie/dom – rachunki wzrosną statystycznie o 35-45 zł miesięcznie.

Źródło: gaz-polscott24
Źródło: POLScott 24

PGNiG tłumaczy podwyżkę niekorzystnymi zmianami kursu walut. Relacja złotówki do Euro/dolara wpływa na coraz wyższe koszty zakupu importowanego surowca. Co ciekawe na naszą niekorzyść działa również długoterminowy kontrakt wynegocjowany z Gazpromem. Mimo bardzo długiego terminu obowiązywania umowy, stawki dla polskiego odbiorcy są wyjątkowo wysokie. Oficjalne stawki są objęte tajemnicą handlową, jednak mówi się, że PGNiG za 1000m3 gazu płaci Gazpromowi około 500 dolarów, natomiast Wielka Brytania około 320 dolarów.

Zamianę cen gazu odczujemy nie tylko po wizycie inkasenta gazowni, ale również przy okazji jakichkolwiek zakupów. Ceny mediów zwykle dość szybko przekładają się na wzrost cen towarów na półkach.

Alternatywą dla gazu ziemnego ma być sprowadzany do Polski, od połowy 2014 roku gaz skroplony. Dodatkowo powszechnym źródłem tego surowca maja stać się łupki. Czy wszystkie te zapowiedzi spowodują upragniony przez nas wszystkich spadek cen gazu? O tym przekonamy się zapewne w najbliższej przyszłości, a tymczasem nie pozostaje nic innego, jak tylko stać się jeszcze bardziej oszczędnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *