Dopłaty, dotacje, dofinansowanie… na oszczędzanie!

Rok 2013 zbliża się wielkimi krokami, warto zatem podsumować na co obecnie możemy liczyć chcąc zainwestować, aby móc oszczędzać. Nasz kraj nie jest co prawda synonimem państwa opiekuńczego, jednak i my możemy liczyć na wsparcie (mniej lub bardziej rzeczywiste) z krajowego budżetu.

W tej chwili, w zasięgu przysłowiowego Kowalskiego, znajdują się 3 programy wsparcia, które mogą odciążyć nieco naszą własną kieszeń:

1. Panele słoneczne (dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne)

Z 300 mln budżetu programu dopłat do kredytów na kolektory słoneczne, przewidzianego na lata 2010-2014, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już 83 mln zł (16 tys. wnioskodawców uzyskało to dofinansowanie).

Celem programu jest dofinansowanie przez NFOŚiGW 45% wartości zakupu i montażu instalacji solarnej, po zaciągnięciu przez zainteresowanego kredytu na ten cel.
Oprócz wyboru banku, który udzieli nam wspomnianego kredytu (w tej chwili 6 banków bierze udział w programie) musimy zdecydować się także na wykonawcę. NFOŚiGW może wypłacić pieniądze z dotacji dopiero po zakończeniu inwestycji i przedstawieniu odpowiednich dokumentów. Cała kwota dopłaty powinna pojawić się na koncie w przeciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Dane NFOŚiGW mówią o średniej wartości dotacji, w przypadku inwestorów indywidualnych, na poziomie 6,6 tys. zł.

2. Termomodernizacja (premia termomodernizacyjna)

Premia termomodernizacyjna to środki wypłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, osobom które zaciągnęły kredyt na modernizację systemu ogrzewania (także docieplenia domu.
Premia wynosi 20% zaciągniętego kredytu, z zastrzeżeniem, że wartość premii nie może przekroczyć 16% nakładów poniesionych na realizację inwestycji. Dodatkowym limitem jest ograniczenie wysokości premii, do dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności w zużyciu energii.
Środki w ramach tego programu, trafiają do nas dopiero po zakończeniu inwestycji, za pośrednictwem 5 banków biorących udział w programie.

W pierwszym półroczu 2012 roku z premii skorzystało około 1,5 tys. zainteresowanych (osoby prywatne oraz wspólnoty mieszkaniowe), a łączna wartość wypłaconych w latach 2009-2011 premii wynosi ponad 480 mln zł.

Energooszczędny dom

3. Dopłata do budownictwa energooszczędnego (startuje od początku 2013 roku)

Dopłaty do budownictwa energooszczędnego maja premiować osoby budujące energooszczędny dom lub zamierzające kupić mieszkanie spełniające określone wymagania.
Mimo, że szczegółowe założenia programu nie zostały jeszcze ogłoszone, ze wstępnych informacji wiadomo na jakie środki będzie można liczyć:
a) budujący dom energooszczędny w standardzie pasywnym (roczne zużycie energii <15 kWh na m2) mogą uzyskać 40 tys. zł.;
b) budujący dom energooszczędny (roczne zużycie energii <40 kWh na m2) mogą zyskać 20 tys. zł.;
c) kupujący mieszkania w standardzie pasywnym, mogą liczyć na 15 tys. zł;
d) kupujący mieszkania energooszczędne, uzyskają dopłatę 10 tys. zł.

Program przewiduje powstanie dzięki dopłatom około 16 tys. lokali spełniających wymagania budownictwa energooszczędnego.

Podobnie jak w przypadku pozostałych dotacji, również ten program ma się opierać na wsparciu dla kredytobiorców. Dodatkowo, zgodnie z planami rządu, uzyskana dotacja ma być wliczana do dochodu, a więc korzystający z niej będą zobowiązani do zapłacenia podatku od uzyskanego wsparcia. W ten sposób 40 tys. zł dopłaty zmniejsza się do rzeczywistych 32,8 tys. zł. (lub mniej).

Domy energooszczędne są droższe w budowie szacunkowo o około 1 tys. zł na m2. Planowana dotacja powinna pokryć różnicę w budowie „zwykłego” domu, a domu energooszczędnego (dla średniej wielkości inwestycji). Zyskiem będą więc pieniądze zaoszczędzone na ogrzewaniu – szacunkowo nawet 2 tys. zł rocznie.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

  • premia termomodernizacyjna 2013
  • premie termomodernizacyjne 2013
  • kredyt termomodernizacyjny 2013

Jedna myśl nt. „Dopłaty, dotacje, dofinansowanie… na oszczędzanie!

  1. dotacja z urzędu pracy

    Oprócz powyższych przykładów można także pozyskać dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Polecam skorzystać póki jest taka możliwość.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *