Czy warto zostać farmerem?

Trudne czasy zmuszają nas do poszukiwań coraz to nowych pomysłów na redukowanie kosztów życia lub wręcz zdobywanie środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Na fali promującej odnawialne źródła energii, sensownym wydaje się skierowanie swoich zainteresowań właśnie w tę stronę. Hmm… Skoro płacę tak wysokie rachunki za prąd, to może warto pomyśleć o fotowoltaice? Jeśli mogę wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, to może mógłbym zacząć produkować jej więcej i zarabiać na takiej inwestycji?

Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Mimo licznych walorów ekologicznych i praktycznych, farma fotowoltaiczna jest obiektywnie kłopotliwą inwestycją. Obecny poziom technologiczny pozwala co prawda korzystać z ogniw żywotności do 30 lat, jednak z drugiej strony ich wydajność jest na tyle niska (pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować moc 1-7 W), że konieczny jest spory areał, aby rzeczywiście móc wytwarzać „dochodowe” ilości energii.

Ponieważ fotowoltaika jest nadal marginalną częścią sektora energetycznego, doskonale sprawdza się tu powiedzenie: „Żeby coś wyjąć, najpierw trzeba coś włożyć.”… i to niemało!

Farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna

Przeciętny przedsiębiorca chcący zainwestować w fotowoltaikę, może liczyć na dofinansowanie ok. 50-60% kosztów instalacji. Mimo pozornie sporego wsparcia, rzeczywisty okres zwrotu poniesionych nakładów, wyniesie 30-40 lat. Oczywiście wszystko zależy od m.in. od skali przedsięwzięcia, jednak nadal nie czyni to fotowoltaiki szczególnie atrakcyjną inwestycją. W trochę lepszej sytuacji są gminy, które dzięki środkom unijnym mogą liczyć na zwrot nawet 85% planowanych kosztów instalacji. Zakładając maksymalny poziom wsparcia 10-letni okres zwrotu wydaje się być rozsądniejszy.

Średni koszt powstania farmy fotowoltaicznej w Polsce, to obecnie ponad 5,5 mln złotych, co wyklucza z grona zainteresowanych większość śmiertelników. Dodatkowo, bardzo długi okres zwrotu poniesionych nakładów skłania do poszukiwań innych, bardziej opłacalnych miejsc do ulokowania wolnej gotówki.

Jeśli są Państwo nadal zainteresowani inwestycją w fotowoltaikę, więcej szczegółów można znaleźć np. na stronie www.energosystemy.pl

Jedna myśl nt. „Czy warto zostać farmerem?

  1. Fotowoltaika

    Faktycznie nakład finansowy na budowęfarmy PV jest spory – możę ustawa OZE i wsparcie funduszami coś powoże.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *