Czy warto zainwestować w perlator?

Tytułowe pytanie mogłoby również brzmieć: „Czy niewielkim nakładem finansowym możemy zaoszczędzić całkiem spore kwoty?”. Jak pewnie podejrzewacie, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, przynajmniej w moim przypadku. Żeby nie zostać gołosłownym, postaram się pokrótce wyjaśnić, skąd u mnie takie przekonanie.

Podobno proste rozwiązania są najskuteczniejsze i pewnie tutaj tkwi klucz do sukcesu perlatorów. Podstawowa zasada ich działania pozostaje niezmienna i niezawodna, nawet w najbardziej wyszukanych modelach. Perlator (aerator) rozbija w sposób mechaniczny – zwykle za pomocą systemu sitek lub mikrodysz, strumień wody, co powoduje jego napowietrzenie i zwiększenie objętości. Upraszczając, można powiedzieć, że mniej miejsca na wodę (którego część zajmują bąbelki powietrza) ogranicza jej ilość wypływającą z perlatora. Mimo to strumień jest „pełniejszy” i w żaden sposób nie obniża komfortu użytkowania…   no chyba, że zależy nam na szybkim napełnieniu jakiegoś większego pojemnika/zbiornika – wtedy trwa to dłużej, a my mamy okazję wyraźnie zobaczyć, ile wody dotąd marnotrawiliśmy.

Perlatory mają zwykle kształt metalowych pierścieni z wkładem (system sitek/komór), które po prostu przykręcamy do końcówki kranu (wylewki). Czynność tę może wykonać każdy i nie potrzeba do niej żadnych specjalnych narzędzi. Zdecydowana większość obecnie stosowanych baterii łazienkowych lub kuchennych posiada końcówki, do których pasują perlatory z gwintem zewnętrznym M24x1 (perlator wkręcany do baterii). Baterie „starego” typu są kompatybilne z aeratorami wyposażonymi w gwint wewnętrzny M22x1 (perlator nakręcany na wylewkę).

Perlator Elless LSP 05/6 – M24 x 1,00 mm (gwint zewnętrzny)

Perlator Elless LSP 02/6 – M22 x 1,00 mm (gwint wewnętrzny)

Zasadniczą zaletą perlatora jest to, że pozwala on zaoszczędzić spore ilości wody, a tym samym redukuje nasze rachunki i to na kilka sposobów:
1. Mniej zużytej wody to niższe rachunki za wodę;
2. Mniej zużytej wody to także mniej wody, którą trzeba było podgrzać, a więc mniejsze rachunki również za gaz/energię elektryczną;
3. Mniej zużytej wody to mniej ścieków, za których wywóz także płacisz, jeśli jesteś szczęśliwcem posiadającym domek.

Stosując perlatory jesteśmy w stanie oszczędzić nawet do 60% wody. Dla przykładu –  urządzenie ze stałym wypływem wody na poziomie 5l/min, pozwala podczas 15-sekundowego mycia rąk zaoszczędzić 1-2 litrów wody. Pomyślmy, ile razy dziennie myjemy ręce, pomnóżmy to przez ilość domowników, a otrzymamy liczby, które nie są już obojętne dla naszej kieszeni. Aby maksymalnie ograniczyć straty wody w gospodarstwie domowym, zaleca się w perlatory wyposażyć wszystkie punkty poboru, czyli krany. Dodajmy do tego wydajną słuchawkę prysznicową (np. taką, jak we wcześniejszym tekście) i już możemy zacząć planować, na co spożytkujemy zaoszczędzone pieniądze. Perlatory, także ze względu na konieczność poniesienia minimalnych nakładów na ich zakup, są najtańszym sposobem na skuteczne oszczędzanie wody. Gama produktów w tym segmencie jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście mogę polecić produkty dwóch firm – niemieckiego Neoperla oraz szwedzkiego Ellessa, których jestem szczęśliwym użytkownikiem.

Oszczędności, które możemy poczynić stosując perlatory, są zależne od wykorzystanych aeratorów i nie chodzi tu wyłącznie o ich jakość i markę. Oczywiście, jak to zwykle bywa, cięcie kosztów w niewłaściwych miejscach jest oszczędnością jedynie pozorną, dlatego moim zdaniem warto odżałować kilka złotych więcej na produkt sprawdzony, który posłuży nam długie lata. W przypadku tanich perlatorów, problemem jest rzeczywiste ustalenie ich wydajności. Dodatkowo słabsze jakościowo materiały i brak możliwości rozłożenia aeratora na „czynniki pierwsze” znacząco zwiększają ich podatność na zakamienianie i ograniczają żywotność. Nawet najlepsze perlatory wymagają od czasu do czasu demontażu i choćby przetarcia ściereczką, żeby zachować optymalne parametry. Przy tej okazji można dopatrzeć się kolejnej zalety perlatora, czyli zatrzymywaniu przez niego niepożądanych w wodzie pitnej elementów np. kamień, itp.

Zaletą perlatora jest również to, że ukierunkowuje on strumień wody, dzięki czemu myjąc ręce nie myjemy przy okazji podłogi. Przyczynia się do tego nie tylko stałe i ograniczone ciśnienie strumienia, ale i fakt że, napowietrzona woda z ma lepsze właściwości adhezyjne, dzięki czemu naturalnie „przylega” do powierzchni zlewu lub umywalki.

Dla lepszego zobrazowania specyfiki oraz zróżnicowania perlatorów, porównałem dla Was 3 różne produkty (od lewej):

Od lewej (front): zwykły perlator, Neoperl NC-PCA 5l/min SLC, Neoperl NC-SPRAY 1,9l/min

Od lewej (tył): zwykły perlator, Neoperl NC-PCA 5l/min SLC, Neoperl NC-SPRAY 1,9l/min

 

Dzięki ograniczeniu wypływu wody perlatory pomagają podnieść jej ciśnienie w instalacji. Jeśli wasze lokum cierpi na niskie ciśnienie wody lub „falowanie” strumienia wody, być może aerator jest tanim remedium na wasze bolączki.

Myślę, że to dość sporo atutów jak na tak małe urządzenie. Jeśli odkryliście ich więcej, zapraszam do komentowania.

Zapraszamy także do naszego sklepu www.dlakieszeni.pl gdzie można  znaleźć perlatory firmy neoperl.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

 • perlator
 • perlatory
 • perlator opinie
 • aerator do kranu

15 myśli nt. „Czy warto zainwestować w perlator?

 1. Kate

  Witaj 🙂
  chciałabym dopytać o perlator Neoperl NC SPRAY, zachęcił mnie do jego zakupu filmik na Twoim blogu, niestety w sklepie okazało się że perlatory tej firmy nie mają podanej nazywy na opakowaniu :/ jak inaczej mogę go zidentyfikować ? Będę wdzięczna za odpowiedź :):) pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  1. Pan Kieszen Autor wpisu

   Witam,

   oryginalne perlatory Neoperl NC-SPRAY 1,9 l/min posiadają właściwy opis wygrawerowany na obudowie, dodatkowo Neoperl stosuje identyfikację swoich produktów przy użyciu odpowiednich kolorów. Perlatory z wypływem 1,9 l/min mają regulator wypływu, widoczny od strony montażu w kranie, w kolorze jasnozielonym.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  1. Cristian

   Witam,oryginalne perlatory Neoperl NC-SPRAY 1,9 l/min posadiają właściwy opis wygrawerowany na obudowie, dodatkowo Neoperl stosuje identyfikację swoich produktf3w przy użyciu odpowiednich . Perlatory z wypływem 1,9 l/min mają regulator wypływu, widoczny od strony montażu w kranie, w kolorze jasnozielonym.Pozdrawiam

   Odpowiedz
 2. Ladii

  Witaj chciałabym dopytać o pealrtor Neoperl NC SPRAY, zachęcił mnie do jego zakupu filmik na Twoim blogu, niestety w sklepie okazało się że pealrtory tej firmy nie mają podanej nazywy na opakowaniu :/ jak inaczej mogę go zidentyfikować ? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂 pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. senior

  Przeglądam te konstrukcje perlatorów i nie znajduję wśród nich naprawdę dobrego, a te prezentowane miałem w użyciu. Badziewie !
  Nie umywają się do konstrukcji z jaką spotkałem się 45 lat temu w ówczesnej Czechosłowacji. Prosta konstrukcja, bez zbędnych sitek, wykorzystująca prawo fizyki, a dokładnie prawo Bernoullego. Strumień wody był tak doskonale napowietrzany przez otworki w zwężce, że padając nawet z dużej wysokości zachowywał się jak strumień miodu, bez żadnego rozprysku. Tamten patent już dawno wygasł, a ja bezskutecznie szukam od blisko pół wieku takich perlatorów

  Odpowiedz
  1. pelrator

   proszę zwrócić uwagę na jakość perlatorów, z tego co wiem jest bardzo wiele chińskich na rynku, które nie umywają się do niemieckiego neoperla, chyba terla jest włoska

   Odpowiedz
  1. gosc

   Następna podróbka, jakość tych perlatorów nie jest najlepsza. Ostatnio perlatory stają się dość popularne, a za tym idzie coraz więcej tanich podróbek

   Odpowiedz
 4. Eminencja

  A co sądzicie na temat tego waterfilter – daje coś taki perlator prysznicowy ? Mam niby taką słuchawkę, która napowietrz wodę, ale nie jestem pewny jej jakości. Chętnie bym sprawdzić taki perlator, może po pewnym czasie odczułbym różnicę na licznikach 😉 Dodam tylko, że mam 4 osobową rodzinę, także tej wody też schodzi dosyć sporo. Oczywiście wszyscy używam prysznica do kąpieli – wanny nie mamy (…zresztą kto w dzisiejszych czasach jej używa?)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *