Ceny wody i ścieków (dla gospodarstw domowych)

Jak już nie raz wspomniałem w tym blogu, nawyki są głównym wrogiem efektywnego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym. Właśnie przyzwyczajenia często uniemożliwiają zmniejszenie rachunków za wodę, a wystarczy naprawdę niewiele, mały wysiłek, by pomóc własnej kieszeni.  Dzisiaj zajmę się ceną wody i ścieków w Polsce i zwrócę uwagę na to, od czego jest uwarunkowana.
Obecnie średnia cena za 1 m3 wody w Polsce dla gospodarstw domowych wynosi 3,27 zł* a w przypadku ścieków 4,71 zł*. W Polsce w  poszczególnych  rejonach można odnotować duże różnice w cenie, np. w gminie Łuków na Lubelszczyźnie cena za wodę i ścieki wynosi 4,57 zł*, a w gminie Podgórzyn w województwie dolnośląskim wartość sięga 23,49 zł* (jak widać, różnice są bardzo duże). Wykaz cen w gminach można znaleźć TUTAJ.
Poniżej w postaci wykresu przedstawiłem ceny wody i ścieków (razem) w miastach wojewódzkich.

Cena Wody i Ścieków w Gospodarstwie Domowym

 

 

 

 

 

 

Sama woda to w rzeczywistości niewielka część całkowitej ceny, koszty stałe taryfy stanowią 80%, z tego aż 40 % to amortyzacja, a podatki stanowią 20%. W poprzednich latach ceny wody i ścieków  mocno wzrosły, ta tendencja się utrzymuje i nic nie wskazuje, że to się zmieni.

Ciekawostką może być fakt, że podwyżki przystopowały tuż przed wyborami samorządowymi, bo taryfy za usługi wodno-kanalizacyjne zatwierdzają radni, a oni walczą o naszą przychylność.

W najbliższych latach na cenę usługi wodno-kanalizacyjnej może mieć wpływ oddawanie przez gminy wodociągów w zarząd prywatnych firm. Powodem tego mogą być kończące się fundusze unijne, które finansowały inwestycje a wodociągi wymagają dalszych dużych nakładów finansowych, których gminy nie mają.  Zmniejszające się granty unijne mogą przyczynić się także do wzrostów podatków, co znacząco podniesie rachunki za wodę (chyba że radni będą walczyć o elektorat ).

Rokowania co do wzrostu cen za wodę są bardzo niekorzystne dla gospodarstw domowych, dlatego jedyną możliwością zaoszczędzenia wydaje się stosowanie racjonalnego korzystania z wody w domu. Niestety, wzrosty cen wody mogą pochłonąć wypracowaną oszczędność, ale jeśli nie pójdziemy drogą oszczędzania, nasza kieszeń uszczupli się jeszcze bardziej. Myślę więc, że warto próbować stosować różne wodooszczędne wynalazki, a przede wszystkim trzeba zastanowić się nad zmianą swoich nawyków, jak np. mycie zębów przy odkręconym kranie. W następnym poście zaprezentuję tzw. reduktory przepływu wody, które mogą stanowić ciekawą alternatywę dla wodooszczędnych słuchawek prysznicowych.

 

UWAGA:
ceny wody i ścieków jakie obowiązują w 2013 można znaleźć w artykule; "Ceny Wody i Ścieków – 2013"
 

Ceny wody w gminach zostały zaczerpnięte ze strony www.cena-wody.pl .

_____________________________________
*ceny wody i ścieków w netto, podatek VAT wynosi 8 %.

Ten wpis znaleziono dzięki frazom:

  • ceny wody w polsce
  • yhs-002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *